[64] Rowerowa leśna ścieżka dydaktyczna Dziczek

 
29 grudnia 2010
Powiat:
  • górowski
Gmina:
  • Góra (MW)
Dostepność ściezki:
  • ściezka piesza : nie
  • ściezka rowerowa : tak
  • ścieżka dla niepełnosprawnych : nie
  • karty pracy : nie
  • Wykaz ścieżek wg, ich dostępności i pomocy edukacyjnych : nie

Długość
6 km

Opis
Nadleśnictwo Góra Śląska zaprasza na Rowerową Leśną Ścieżkę Dydaktyczną "Dziczek" w Leśnictwie Zawieścice. Ścieżkę zaprojektowaliśmy w 2001 r. z myślą o miłośnikach przyrody, którzy lubią spędzać czas na łonie natury. Na odcinku 6 km można zobaczyć różne typy drzewostanów, charakterystyczną dla nich roślinność i świat zwierzęcy. Na 19 przystankach znajdują się materiały edukacyjno-dydaktyczne dotyczące różnych zagadnień z dziedzin gospodarki leśnej. Na barwnych tablicach umieszczono również opisy flory i fauny gatunków spotykanych w tym rejonie najczęściej przy ich naturalnych odpowiednikach. Na ścieżce znajdują się również miejsca na wypoczynek, są tam stojaki na rowery oraz przy zbiorniku retencyjnym w Ryczeniu jest miejsce wyznaczone na rozpalenie ogniska.
Ścieżka prowadzi z Góry do zbiornika retencyjnego rzeki Barycz w miejscowości Ryczeń. Nazwa "Dziczek" pochodzi od cieku wodnego "Dziczek" biegnącego w niedużej odległości wzdłuż ścieżki.
Stanowiska na ścieżce:
Jak należy się zachować ...
Las skarbiec człowieka
Zwierzęta
Remiza oazą w lesie
Ile mamy lasów
Zywicowanie
Śródleśna łąka
Ogień
Tajemnice kryje stary las
Ochrona lasu przed zwierzyną
Użytkowanie lasu
Jak rośnie las
Leśne ptaki
Mrowiska
Gospodarka łowiecka
Tropy zwierząt
Wypalanie traw
Bez lasu nie ma życia
Wędrówki ptaków
Dodatkowo w grudniu 2006 r. na byłym palcu zabaw k. stacji uzdatniania wody wybudowaliśmy "leśną klasę". Zwiedzający może z nowo postawionych tablic edukacyjnych dowiedzieć się jakie gatunki drzew iglastych i liściastych napotka na ścieżce, może obejrzeć jak wygląda kora i drewno poszczególnych gatunków oraz może spróbować określić "ile lat ma drzewo".

Link
http://goraslaska.lasypanstwowe.poznan.pl/